הפרעה פוסט-טראומטית מורכבת

קיומה של טראומה חוזרת ומתמשכת

הפרעה פוסט-טראומטית מורכבת (Complex PTSD) , הינה אבחנה שנטבעה על-ידי ג'ודית הרמן וחוקרים נוספים המתייחסת לקיומה של טראומה חוזרת ומתמשכת. טראומה חוזרת יכולה להתרחש כאשר הקורבן נמצא תחת שבי פיזי או פסיכולוגי, כשאינו יכול לברוח וכשהוא מצוי תחת שליטה של הפוגע. אך לעיתים מדובר גם בטראומה חוזרת שאינה מופיעה במצבים כה קיצוניים. הטראומה המתמשכת נבדלת מ-PTSD קלאסי בשלושה תחומים עיקריים:

1. התמונה דיפוזית (פחות ממוקדת, התסמינים אינם חדים וברורים) אך מתמידה.
2. קיים שינוי משמעותי באישיות- ברור כי אצל מי שאישיותו התפתחה תחת תנאים של לחץ כרוני ושליטה כופה יווצרו עיוותים באישיות לעומת מי שאישיותו התפתחה בתנאים רגילים. אך גם אם לא מדובר בתנאי שבי וכפייה, חשיפה לטראומות חוזרות, בעיקר בגיל ילדות, גוררת אחריה שינוי בדרך החשיבה, הרצייה, הרגש וההתנהגות.
3. פגיעות השורדים לפגיעה חוזרת. ויקטמיזציה חוזרת מתקשרת לפעמים להיסטוריה של התעללות ממושכת בילדות, ושורדי התעללות בילדות נמצאים בסיכון לפגיעה חוזרת בבגרות.

כך שבעוד שהפרעה פוסט טראומתית קלאסית מתאפיינת באירוע אחד, חד וברור, ובהימנעות ממנו, PTSD מורכב מתאפיין באירועים חוזרים, לעיתים אפילו לא כה קשים למי שאינו הקורבן, ולחזרה בלתי נשלטת כמעט לחוויה דומה.

ככלל, ילדים ומתבגרים רגישים יותר מבחינה אישית משפחתית ותרבותית לפגיעה של טראומה והם ייפתחו פסיכופתולוגיה יותר משמעותית בעת חשיפה לאירוע טראומתי חוזר. רוב המקרים של PTSD מורכב הוא של מבוגרים אשר הטראומה החוזרת הייתה בילדותם. מצבם של נפגעים מטראומה בתוך המשפחה הוא הקשה ביותר , מאחר והמשפחה אמורה לשמש מקור ראשי למשאביו של הילד ועל-כן איום מבית הוא המזעזע ביותר את המבנה הנפשי התקין.

חוקרים רבים דנים בסוגיה של ההבדל בין   PTSD מורכב לבין בעיות נפשיות אחרות כמו הפרעות דיסוציאציה, הפרעת אישיות גבולית ועוד. חשיבותה של אבחנת ה- PTSD המורכב, בכך שהיא לוקחת בחשבון את הקשר בין הסימפטומים של המטופל בשעת הטיפול לבין החוויה הטראומטית שעבר. קיימת לכך חשיבות רבה הן במישור המשפטי, אך בעיקר במישור הטיפולי בו נדרשים המטפל והמטופל למצוא את המובן הנכון לבעיות הרגשיות של המטופל.

 לקריאה נוספת: