שיטות טיפול בחרדה

 שיטות טיפול בחרדה

הדרך הטובה ביותר להתמודד עם חרדה ולהתגבר עליה בזמן קצר הינה לפנות לאיש מקצוע, פסיכיאטר או פסיכולוג או עובד סוציאלי קליני אשר יוכל להתאים באופן מדוייק ואישי לאדם את שיטת הטיפול הנכונה ביותר עבורו. התאמת טיפול אישית מאפשרת להימנע מניסיון בשיטות טיפול שאינן מתאימות לאדם וכן להתגבר על החרדה בזמן הקצר ביותר.

ישנן שיטות טיפול רבות ויעילות להתמודדות עם חרדה: כאשר החרדה מציפה, פוגעת באופן משמעותי בתפקוד ואינה מאפשרת לאדם להתחיל תהליך של טיפול רגשי ממוקד, ההמלצה הראשונית הינה לפנות לטיפול תרופתי. טיפול כזה מאפשר את הפחתת רמות החרדה, חזרה לתפקוד נורמטיבי ובהמשך להתחיל טיפול רגשי אשר יאפשר התמודדות עצמאית עם החרדה והפסקת התלות בתרופות.

טיפולים רגשיים נחלקים גם הם לכמה סוגים, כמו למשל: טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT), טיפול ביופידבק, טיפול EMDR, טיפול בהיפנוזה, טיפול דינמי מעמיק וכמובן שילוב של כמה גישות טיפוליות.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) הוא טיפול ממוקד בו לומד האדם כיצד לווסת את מחשבותיו ותחושותיו במטרה להפחית את החרדה. בטיפול לומד האדם טכניקות מעשיות איך להפחית את עוצמת הדאגות והמחשבות הטורדניות ואיך להתמודד עם התסמינים הגופניים של החרדה כשהם מופיעים. במקרים רבים, הטיפול משלב גם לימוד טכניקות של דימיון מודרך והרפיות.

טיפול ביופידבק חולק מאפיינים משותפים עם טיפול CBT, אך מתבצע באמצעות תוכנת מחשב, באמצעותו לומד האדם לשלוט על הסימנים הגופניים המופעים בעת החרדה ולהפחית אותם באופן עצמאי, ובכך גם להפחית מעוצמת החרדה ולהשיג את השליטה המיוחלת בה.

טיפול  EMDR הוא טיפול ייחודי, קצר מועד, המתבסס על שינויים המתרחשים בעקבות גירוי דו צדדי של המוח, שכאשר נעשה בהכוונה של איש מקצוע מביא לשינויים מוחיים המתבטאים בהפחתת החרדה.

כאמור, ישנן שיטות טיפול יעילות נוספות המתאימות להתמודדות עם חרדה והחשוב הוא לפנות לאיש מקצוע אשר יוכל להתאים את שיטת הטיפול הנכונה ביותר עבור כל אחד, הן לאור האבחנה של עוצמת , היקף וסוג החרדה והן לאור המאפיינים האישיים של כל אדם. 

לקריאה נוספת: